“Güvenilir Gıda Bordo Beyaz Bayrak Sertifikası” Yem Üretim Sektöründe de Uygulanacak …

İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün başlatmış olduğu ve Türkiye’de bir ilk olan, Bordo Beyaz uygulaması, gıda ve üretim yeri işletmeleri,  otel ve lokanta sektöründen sonra, yem üretim sektöründe de uygulanacak.

Bu amaçla sektör temsilcileri ile bir araya gelerek, İl Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, Gıda ve Yem Şube Müdürü Cemal ÇETİNKAYA, ilimizde karma yem üretimi yapan en kapasiteli yem işletmelerinden Banvit,  İsaş yem fabrikası, Elazığ Yem Fabrikası,  Tarım kredi kooperatifi yem fabrikası ve  Umut Yumurtacılık işletme yöneticileri katıldı.

İl Müdürü Turan KARAHAN toplantıda; ” İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak 2016 yılı içerisinde Türkiye’de ilk olabilecek Güvenilir Gıda Bordo Beyaz Bayrak Sertifikası uygulamasını başlattık. Proje  ilk olarak  Otel ve lokanta sektöründe uygulandı ve başarılı oldu. Başarılı olan bu uygulamayı diğer sektörlerde de uygulama kararı aldık. Bu karar doğrultusunda ilimizde faaliyet gösteren yem fabrikalarına yönelik çalışma başlattık. Böyle bir uygulamayı ilimize kazandıran başta Gıda ve Yem Şube Müdürüm ve personellerine  sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. İlimizde hayvancılık ciddi bir kapasiteye sahip ve  geliştirilmesi gereken bir sektör. Hayvancılık gelişimi ile doğrudan ilgili bu yüzden ilimizde kaba ve kesif yemin kalite ve miktarını arttırarak  hayvancılığın gelişmesini sağlamalıyız. İlimizde yem fabrikası olarak faaliyet gösteren aktif 9 fabrikamız var. Bu fabrikalar sadece ilimize değil bölgenin tamamına hizmet veriyor. Dolayısı ile bu hizmetleri sunan fabrikalarımızın kaliteleri Bordo Beyaz Bayrak uygulaması çerçevesinde daha da artacaktır” dedi. Turan KARAHAN  toplantıya katılan  yem fabrikaları yönetim kurulu üye ve çalışanlarına teşekkür ederek başarılar diledi.

Toplantı; Şube Müdürü Cemal ÇETİNKAYA’nın  konuşmasından  sonra   Bordo Beyaz kriterlerinin , Veteriner Hekim Ruhi GÜL ve Ziraat Mühendisi Mehmet Fahri OKUYUCU tarafından   yem sektörü temsilcilerine anlatılması ile son buldu.